vývoj štěňat

NOVOROZENĚ
Novorozené štěně má kratší srst, uzavřený zvukovod a slepená oční víčka, tudíž jsou slepá a hluchá. Chybí mu schopnost termoregulace. Končetiny používá jen k odrážení. Neumí chodit ani se postavit, pohybuje se plovavým pohybem. Bez pomoci matky se obtížně sám vyprázdní. Potřebují klid. Neschopnost termoregulace prokazuje vysoký počet uhynulých štěňat, která se narodí v nepříznivých tepelných podmínkách. V prvních dnech života se nezabývají ničím jiným než pitím a spaním.
TŘÍDENNÍ
Po třech dnech trochu ožijí. Snaží se již aktivně zvedat hlavu. Odpadává zbytek pupečního provazce. Každé štěně si vyhlédne svůj stálý struk, který si brání před svými sourozenci. Zdravé štěně vykazuje váhový přírustek.
DESETIDENNÍ
Váha štěňátek je o proti porodní váze skoro dvojnásobná. Může již dojít k rozpojení očních víček, ale než začnou opravdu vidět, tak to bude týden či dva trvat. Oči všech štěňat mají nejdřív typicky modrou barvu, protože oční pigment není ještě vytvořen.Začínají na sebe také upozorňovat a začnou sourozenci mezi sebou ňafat
DVACETIDENNÍ
Štěňata se staví na všechny čtyři nohy a jejich pohyb už připomíná chůzi. Zřetelně vidí a většinou je už uvolněný i zvukovod. Štěňata se samy vyprazdňují, nezávisle na matce. Začínají si hrát. Je to vhodná doba pro začátek přikrmování. Pokud to počasí dovolí začínáme štěňata přivykat na pobyt venku. Začíná tzv. vtiskávací fáze - je to jedno z nejdůležitějších období na formování chování psa, proto je velmi důležitý neustálý kontakt s lidmi, který by měl být pro štěně velmi příjemným, aby informace, které si zvíře zapamatuje, později přispěly k navázání důvěrných vztahů a pro chovatele začíná velká práce a zároveň i velké hlídání, protože i např. pouhé přišlápnutí pacičky štěněte, je špatná zkušenost, která může způsobit, že se pejsek až do smrti bude bát nohy. Začínají růst zoubky.
ČTYŘTÝDENNÍ
Začínají být opravdovými psy. Vidí, slyší, koordinují svůj pohyb. Prořezávají se první zoubky. Období nejranějšího dětství mají za sebou a dostávají se do období vytváření vztahů s okolím. Štěně vrtí ocasem, cítí-li se dobře.
ŠESTITÝDENNÍ
Psi mívají v tomto věku sestouplá varlata. Štěňata jsou výrazně samostatnější a aktivnější. Dá se již dobře vypozorovat rozdíly v povahách štěňat.
SEDMITÝDENNÍ
Už nejsou tak závislé na péči matky. Jsou již většinou odstavena a měli by přijímat tuhou pevnou potravu. Začíná tzv. socializační fáze, na základě zkušeností v tomto období si pes vytváří budoucí vztah k lidem a ostatním zvířatům.Tato fáze trvá až do dvanáctého týdne Zjednodušeně řečeno, v tomto období se vytváří pes databanku, kterou bude používat po celý svůj život. Zjednodušeně řečeno, co nechcete, aby váš pejsek dělal v dospělosti musíte důsledně vyžadovat již teď.
OSMITÝDENNÍ
Je to období, kdy ve většině případech štěně začíná nový samostatný život u svého nového pána.
 

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode