APORT KROK ZA KROKEM

Níže popisovaná metoda výcviku není samozřejmě můj výmysl, ale je to metoda, která mi osobně nejvíc  vyhovuje. Nastudoval jsem ji v knize OHAŘI od p. J.Steinitze.  Podle mého názoru lze podle ní naučit spolehlivě aportovat kteréhokoliv psa. Je jasné, že podle povahy psa  je potřeba „přitlačit“ buď na proutek, nebo na pochvalu!

Každý krok jsem pro dobré zapamatování „pojmenoval“.Pro zjednodušení  jsem aportovaný předmět nazval kozlík, ale v praxi používám jak kozlík,tak obyčejný klacek, tzv. dumm,vycpaninu králičí nebo zaječí kůže, až přejdu na studenou a teplou zvěř. Při přechodu na jiný aportovaný předmět začínám vždy od prvního kroku. Pokud pes nezvládá předcházející krok, nejdu na další. Pamatovat na to, že nejcennější vlastností vůdce je TRPĚLIVOST!!!

0. krok - židle

                Sednu si před psa (na bobek, malá židlička, schod…..) a se psem si „povídám“. Pes je na vodítku.

                Cíl: pes je v klidu, soustředí se na mě.

                Pozn: pes musí být vyběhaný, v žádném případě toto necvičím ihned po vypuštění psa z kotce!

1. krok - pysk

                Uvázaný pes sedí přede mnou. S povelem „APORT !“ mírně ze strany psovi přimáčknu pysky na zuby, tím pes pootevře mordu,  do níž mu vložím kozlík. Ve většině případů pes kozlík vyplivne. Okamžitě zazní ostré „fuj!“ a mírný trest (proutek schovaný v rukávu, atp.) a cvik opakuji. Jakmile pes udrží kozlík cca 5vteřin, opatrně jej uchopím a dám povel „pusť!“ a hodně moc chválím, přidám pamlsek. Opakování provádím po malé přestávce. Během dne lze několikrát opakovat.

                Cíl: pes na povel „aport!“uchopí kozlík, který má před mordou. Postupně polohu kozlíku snižuji , až jej ve finále zvedá ze země (nejtěžší fáze cviku, osvědčuje se mi nahradit kozlík vycpanou králičí kůží).                                                                                                                            2. krok - vodítko

                 Uvázaný pes sedí přede mnou. Dostane povel „aport!“a uchopí kozlík. Mírným tahem za vodítko donutím psa k pohybu vpřed. Pes obvykle kozlík pustí. Postupuji stejně jako v prvním kroku („fuj“, trest, „aport“) a cvik opakuji. Jakmile se pes rozejde a nese kozlík, „opatrně“ chválím, po několika krocích zastavím, dám povel „sedni“ a cvik ukončím povelem „pusť“. Samozřejmostí je veliká pochvala a pamlsek. Při opakování cviku postupně zvyšuji rychlost a vzdálenost pohybu.

                Cíl: pes na povel „aport!“ uchopí kozlík, na povel „pojď!“ se s ním rozeběhne, po zastavení si bez povelu sedne a na povel „pusť !“ kozlík předá.

3.krok - ke mně!

                 Uvázaný pes sedí přede mnou. Dám povel „aport!“ opatrně odepnu vodítko dám povel „zůstaň!“ a odejdu od psa cca 10metrů. Otočím se k psovi a velím „ke mně!“. Pes přiběhne a bez povelu usedne. Na povel „pusť !“ kozlík předá. (jestliže pes s přiběhnutím váhá pomůžu si delším provazem). Opět nesmím zapomenout na pochvalu a pamlsek.

4.krok-pohození

                Jakmile pes dobře nosí kozlík z odložení, přejdu na cvik, kdy psa odložím, kozlík cestou od něj (cca 5 metrů) upustím (pes to musí vidět!!!), ujdu dalších 5-10metrů. Na povel „aport!“ pes vstane, sebere kozlík a vsedě předá.

5.krok-aport!

                Následně zkracuji vzdálenost mezi místem odložení a místem předání a současně prodlužuji vzdálenost odložení kozlíku do strany. Ve finále pes sedí u nohy, odhodím kozlík (nebo využiji pomocníka), a velím „aport!“. V této fázi doplňuji ústní povel „aport!“ trojím poklepáním na hruď psa (výhodné pro další cviky jako např. dohledávky a vlečky) Pes si postupně spojí hlasový povel s fyzickým.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode